SZLAK ZIELONY

SZLAK ZIELONY - Tarnowiec MPK (250 m) - Góra św. Marcina (384 m) 45 min. - Las Kruk (260 m) 2 h - Skrzyszów MPK (230 m) 2.30 h (7,5 km)

Rozpoczęcie szlaku zielonego przy ul. Tuchowskiej i równocześnie przy szosie Tarnów - Tuchów - Grybów i na granicy administracyjnej Tarnowa i w pobliżu nowego kościoła parafialnego w Tarnowcu (przystanek linii MPK). Udajemy się na płd. wsch. wśród zabudowań Tarnowca ul. Wypoczynkową nieznacznie w górę. Na wprost w dali maszt telewizyjny na Górze Sw. Marcina. Po dłuższym monotonnym odcinku dojście do prostopadłej drogi, łuk na nią w lewo i po chwili na prawo. Wśród rzadszych domów Tarnowca łagodnie w górę polami na wsch. i nadal ul. Wypoczynkową.

Na lewo wyłania się stopniowo panorama Tarnowa a w tyle część płd. przedmieść miasta na granicy ze Zgłobicami. Na prawo w dali zalesione Pasmo Słonej Góry. Wśród pól i sadów, bez zabudowań nieznacznie w górę na płn. wsch. przechodzimy obok zagajnika mieszanego lasu docierając do fragmentów ruin zamku tarnowskich Leliwitów (od wyjścia ok. 15 min.). Szczegóły o zamku - patrz Góra Sw. Marcina.

Z rejonu min (na lewo od szlaku i drogi) na prawo w dali widać fragment doliny Białej w okolicach Pleśnej oraz wznoszącą się nad tą wsią kulminację Kopalin. Nadal ul. Wypoczynkową droga prowadzi nieco w górę koło sadów i kęp lasu. Dalej 7. lewej strony dołącza droga. Zadrzewionym wądrożem szlak zielony podchodzi na rozległe pola. Na wprost szczyt Góry Sw. Marcina z masztem i ohok niego ukryty w kępie starodrzewu drewniany kościół Św. Marcina. Kierujemy się nieznacznie w górę ku pierwszym domom wsi Zawady aż do znacznego rozwidlenia dróg. Na lewo w tym miejscu wiertnia.

Uwaga! Z tego miejsca (ok. 35 min. od wyjścia) kierując się w lewo po 30 metrach dojdziemy do szlaków niebieskiego i żółtego z Tarnowa, także w kierunku Góry Sw. Marcina. Znaki zielone skręcają na prawe odgałęzienie i prowadzą płasko na płd.wscll. koło kilku domów Zawady. Następnie łagodnie wznosimy się polami na wsch. trawiastą drogą przechodzącą w ścieżkę. W tyle Tarnów i bliższa sylwetka kościoła parafialnego w Tarnowcu. Droga wykręca przed zagajnikiem lasu w prawo i doprowadza na grzbiet Góry Św. Marcina (384 m) nieopodal jej szczytu i zabytkowego kościoła oraz na skrzyżowanie z asfaltową drogą, którą prowadzą szlaki niebieski i żółty

Przekraczamy tę drogę prostopadle kierując się wśród domów Zawady (z lewej strony) polami nieznacznie w górę na płd. wsch. trawersem stoku. Blisko na prawo kościół Św. Marcina i maszt TV. Na lewo, nieco w tyle, malowniczy widok na osiedla mieszkaniowe Tarnowa a między nimi duży wodny zbiornik naporowy. Wkrótce wyrównanie terenu i docieramy do kolejnej prostopadłej drogi, skąd zielony szlak skręca prostopadle w lewo.

Wśród dalszych domów Zawady nieznacznie w dół na płn. W dali na prawo Pasmo Krasówki nad wsiami Lubcza i Zalasowa. Na lewo koło jednego z domów figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Droga wiedzie wzdłuż sadów kierując się płasko na niezwykle oryginalny i widokowy grzbiet. Na prawo domy Zawady, w lewo stromy stok z polami opadający w kierunku Tarnowa. Roztacza się stąd najładniejszy widok na miasto. Nieco w lewo oznaczona wieżą katedry tarnowskiej starówka, bardziej w prawo nowe osiedla mieszkaniowe oraz nowy kościół wzniesiony z okazji przybycia do Tarnowa Papieża Jana Pawła II. Bliżej nas, w dole, szosa wylotowa w kierunku Pilzna i Rzeszowa wśród linii wysokich drzew oraz ciągów zabudowań przy drodze lokalnej w stronę Skrzyszowa, Szynwałdu i Ryglic.

Polami kierujemy się nieznacznie w górę do przekroczenia linii grzbietu. Na lewo od drogi samotne gospodarstwo. Otwierają się teraz widoki na wsch. na Pasmo Klonowej Góry oraz grupę Krasówki i Trzemeską Górę a najdalej na płd. wsch. na część Pasma Brzanki. Droga wśród kęp drzew zaczyna łagodnie obniżać się polami na wsch. Dochodzimy do linii mieszanego lasu zwracając się obszernym łukiem na prawo a potem zaraz w lewo do wyrównania terenu.

Skrajem lasu (z lewej) i pól kontynuacja łagodnego zejścia na wsch. na wprost widocznego grzbietu Trzemeskiej Góry. W głębi fragmenty Pasma Brzanki a bardziej w prawo stale jest widoczny maszt na Górze Sw. Marcina. Zejście wzdłuż lasu trwa dłuższy odcinek, przy czym droga wykręca stopniowo na płd. wsch. Na lewo stromy stok i podcięcie grzbietu w mieszanym lesie.

Za śródleśną łąką szlak zielony skręca w prawo i ścieżką wzdłuż lasu schodzi nieco stromiej na płd. skręcając do mieszanego lasu w lewo, skąd płasko na wsch. i płn.wsch. osiąga dolinę potoczka. Następnie idziemy kilkoma zakolami, wykręcamy w prawo w górę na płd. wsch. i płd. zach. opuszczając dolinkę a droga wyprowadza na skraj pól i lasu (z lewej).

Tutaj zwracamy się w prawo podchodząc nieznacznie na płd. do samotnego domu należącego do wsi Łękawicy. W tym miejscu skręt w lewo na prostopadłą drogę (od Góry Św. Marcina 45 min.).

Droga ta wyprowadza na pola kierując się płasko a dalej nieco w górę na wsch. i płn.wsch. aż do osiągnięcia linii grzbietu. W tyle widoczny jest maszt na Górze Św. Marcina. Szlak zielony zaczyna się obniżać i dalej przebiega płasko polami. Na prawo w dali grzbiet Trzemeskiej Góry. Dłuższy odcinek polami kończy nieznaczne zejście ku widocznemu z dala Lasowi Kruk.

Tutaj z rozwidlenia skręcamy prostopadle na lewo dążąc nieznacznie w górę i płasko na płn. skrajem lasu (z prawej) oraz pól. Górę Św. Marcina widać teraz po lewej od nas stronie. Wchodzimy do Lasu Kruk. Droga lekko pofalowanym terenem dochodzi do miejsca połączenia ze znakami czerwonymi szlaku okrężnego wokół okolic Tarnowa.

Szlaki zielony i czerwony przebiegają mieszanymi lasami płasko a dalej nieco w dół na skraj polany (z lewej). Przez garb terenu przejście koło kolejnej łąki, skąd w dali widać otoczoną szpalerami drzew szosę wylotową z Tarnowa w kierunku Pilzna.

Uwaga! Szlaki wiodą płasko a następnie niespodziewanie kierują się prostopadle w prawo obniżając się do Wąwozu Kruk. Usytuowano tu, w miejscu wielokrotnych rozstrzeliwań przez Niemców więźniów i osób cywilnych pomnik -rzeźbę autorstwa Anatola i Bogdany Drwalów przedstawiającą umierającego mężczyznę z sentencją: "przechodniu, powiedz światu". Pomnik poświęcony jest pamięci ponad 400 osób rozstrzelanych tu w latach 1939 - 45, w większości więźniów tarnowskiego gestapo, w tym żołnierzy ZWZ i byłych harcerzy. Tu pochowana została St. Hanusek (ur. 7. XIII. 1915) a zamordowana przez Niemców 23. VII. 1941.

Podmokłym wądrożem z potoczkiem kierujemy się płasko na wsch. gęstym mieszanym lasem. Niebawem następuje rozwidlenie szlaków, a znaki czerwoni-opuszczają wspólny przebieg z zielonymi. Skręcamy prostopadle w lewo nieznacznie podchodząc na płn. zach. do granicy pól nad Skrzyszowem i prostopadłej asfaltowej drogi.

Drogą tą skręt w prawo i nieznacznie w dół na płn. wśród domów Skrzyszowa. Na wprost widać centrum Skrzyszowa z budującym się kompleksem Urzędu Gminy oraz zabytkowym drewnianym kościołem nieco po prawej stronie. Na wyrównaniu terenu szlak skręca w lewo a po ok. 200 metrach w prawo wiodą znów płasko na płn. koło zabudowań wsi i łąk. Szosę z Tarnowa do Szynwałdu i Ryglic osiągamy koło parkingu i "CafeClubu" oraz kiosku "Ruchu". Tutaj znaki zielone kierują się w prawo na wsch., ku widocznemu kościołowi. Na Iewo kapliczka Matki Boskiej w stylizowanej grocie a nieco dalej pomnik z rzeźbą 01 ta w koronie z 1990 roku wyszczególniający daty: 1920, 1939, 1945 oraz wykaz mieszkańców Skrzyszowa poległych za Ojczyznę w 1939 roku, wymordowanych w więzieniach i obozach, wreszcie zabitych w niewyjaśnionych okolicznościach. A oto pełna lista ofiar: Rozstrzelani - J. Boruch, W. Jasiak, J. Motyka, l Pacocha, A. Siedlik, J. Stelmach, J. Zaucha, J. Barnas, W. Depukat, J. Gębski, S Kiwior, B. Kruczek, S. Wardzała. Zmarli w obozach i więzieniach: K. Barnas, S Wolnik, J. Bień, B. Cyboran, F. Górecki, A. Kiwior, S. Kiwior, J. Kornas, J l .n tosiński, F. Srebro. Zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach: T. Barnas, l Bożek, J. Pamuła, T. Sławiński, S. Wojtowicz, J. Onik.

Szlak zielony doprowadza do przystanku MPK i PKS w Skrzyszowie, gdzie się kończy.

Przejście trasy w kierunku przeciwnym: Skrzyszów MPK PKS - Las Kruk 30 min. - Góra Św. Marcina 2 godz. - Tarnowiec WPK 2.30 godz. GOT 10 pkt.