Ks. Prałat dr Paweł Śliwa


Kapłan i pasterz (1921 -1989), dr filozofii i teologii, profesor Instytutu Teologicznego w Tarnowie
Ojciec duchowy Seminarium Duchownego w Tarnowie
Proboszcz w Zawadzie k/ Tarnowa i w Zbyszycach.

Ksiądz Paweł Śliwa urodził się 26 czerwca 1921r w Trzcianie k/ Mielca, Uczęszczał do Gimnazjum im. St. Konarskiego w Mielcu. W 1941r osadzony w więzieniu tarnowskim na ul. Urszulańskiej, wyświęcony na kapłana 22 kwietnia 1945r w Tarnowie. Pracował m.in. w parafii Wietrzychowice, Szczurowa, Tarnów - Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Człowiek nauki, wielkiej kultury, serdeczny dla ludzi, człowiek niezwykłej dobroci. Jego życiową dewizą było pomagać każdemu człowiekowi i to na wszystkie możliwe sposoby. Żył i mieszkał bardzo ubogo kierując się dewizą Św. Franciszka, że im mniej człowiek posiada tym więcej jest wolny. Określany jako święty ksiądz, chodząca dobroć, żywa Ewangelia, człowiek 8 błogosławieństw. Kiedy zrezygnował z funkcji proboszcza w Zawadzie czuł się nadal jednym z jej mieszkańców. Chociaż miał wiele wspomnień z dawnych lat, do Zawady wracał z radością, wracał jak do swojego domu.

Większą część kapłańskiego życia księdza prałata Śliwy stanowiła profesorska posługa na polu filozoficzno - naukowym, dydaktycznym. Odbył gruntowne studia teologiczne i filozoficzne na KUL-u w Lublinie w 1957 r, doktorat z filozofii ,wcześniej na UJ w Krakowie w 1954 doktorat z teologii, oraz we Fryburgu Szwajcarskim. Początkowo wykładał teologię fundamentalna, a następnie wszystkie działy filozofii chrześcijańskiej. Zmarł w 1989 r. Został pochowany w kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym w Zawadzie.

Kliknij aby powiększyć zdjęcie W dziesiątą rocznicę śmierci mieszkańcy ufundowali tablicę pamiątkową, która obecnie wisi na ścianie bocznej w kościele parafialnym w Zawadzie.

Więcej w książce ks. Piotra Karwata "Ks. dr Prałat Paweł Śliwa - Człowiek niezwykłej dobroci"